DPA Microphones to wiodący duński producent profesjonalnych rozwiązań audio, oferujący wysokiej jakości mikrofony pojemnościowe do użytku profesjonalnego. Produkty DPA są cenione na całym świecie za wyjątkową klarowność i przejrzystość, niezrównane specyfikacje, najwyższą niezawodność i, co najważniejsze, czysty, przejrzysty i niezniekształcony dźwięk z liniową charakterystyką częstotliwościową. Mikrofony DPA są również znane z liniowej, naturalnej charakterystyki częstotliwościowej poza osią, co sprawia, że przesłuchy (jeśli występują) brzmią łagodnie i naturalnie.
Oto, czym producent chwali się na swojej stronie internetowej. Czy nasze testy to potwierdzą?
W naszej ponad 30-letniej karierze perkusyjnej, nagrywającej i miksującej wielokrotnie napotykaliśmy te mikrofony podczas naszych muzycznych podróży. Zawsze zastanawialiśmy się, dlaczego tak wielu inżynierów i muzyków chwali te mikrofony, gdzie jest ich fenomen, w końcu to nie są produkty amerykańskie, nawet nie niemieckie :-)? Do końca nie byliśmy przekonani o słuszności tych argumentów do momentu, aż….
Pewnego wiosennego dnia dostaliśmy telefon od Konrada Majchrowskiego, polskiego przedstawiciela DPA, który zaproponował nam zestaw mikrofonów perkusyjnych DPA DDK 4000 do dokładnego przetestowania. Konrad powiedział, że dzwoni do nas, bo tylko my możemy obiektywnie wypowiedzieć się na ten temat, perkusista i dźwiękowiec w jednym, jednym portalu, jednej szkole muzycznej. „Ok, ok, wyślij…” Podjęliśmy się zadania.
Nadchodzi kurier… otwieramy pudełko a tam jakieś kosmiczny kejs. To profesjonalny futerał Peli™ utrzymuje mikrofony w stanie nienaruszonym podczas transportu i przechowywania. Etui jest niezwykle wytrzymałe, wodoodporne i pyłoszczelne. Wyposażona jest w zawór wyrównujący ciśnienie wytwarzane pod wodą lub podczas ruchu samolotu oraz dodatkowo uszczelniona wkładką GORE-TEX.
Jeszcze kilka słów, zanim przejdziemy do meritum (czyli testowania). Najwyższą jakość produktu czuć na każdym kroku, począwszy od detali takich jak logo, poprzez akcesoria (kable, wtyczki, koszyki) aż po same mikrofony.
1. Test
Testowaliśmy to w naszym nowym studiu (Luta Recording Studio), czyli zmodyfikowanym akustycznie pomieszczeniu. Nasza sala to ponad 40 metrów kwadratowych z 6-metrowym sklepieniem dachowym. Bębny tutaj mają oddech, co niewątpliwie przekłada się na jakość dźwięku. Wykorzystaliśmy klonowy zestaw perkusyjny DW Collector 24″ x 18″, 15″ x 14″, 13″ x 10″ oraz werbel Ludwig Supraphonic z lat 70. Talerze to zestaw Zildjian K Dry: Hi-Hat 14″, Crash 18″, Ride 21″ i Crash Ozone 19″. Sesja została zarejestrowana przy użyciu karty RME UFX+ i jej przedwzmacniaczy (OH, KIK i SNARE) wraz z mikserem Mackie TT24 (TOMS, HIHAT) i wbudowanym konwerterem ADAT. Wszystko zostało przesyłane do daw CUBASE 12 i eksportowane jako ścieżka wave przy 48 Khz i 24 bitach.
W naszych testach nie używaliśmy żadnych innych opcji kształtowania dźwięku poza głośnością i balansem panoramy. Większość suwaków jest już ustawiona w pozycji zero dB. Na tych nagraniach nie używaliśmy bramek, kompresorów, korektorów ani limiterów. Otrzymujesz więc wiarygodne źródło, aby usłyszeć, jak te mikrofony „działają” na nagraniach perkusyjnych. Wyobraź sobie, co się stanie, gdy użyjesz dodatkowego procesora dźwięku.
2. Podstawowe dane techniczne testowanych mikrofonów:
Mikrofony:
1 x mikrofon kardioidalny 2012
2 x mikrofon szerokokardioidalny 2015 (para stereo)
1 x mikrofon do stopy 4055
3 x 4099 mikrofon instrumentalny, Extreme SPL
Akcesoria:
3 x kabel MicroDot (CM2218B00)
3 x klips do mikrofonu perkusyjnego (DC4099)
3 x Adapter MicroDot do 3-pin XLR (DAD6001)
3. Produkty
Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak dobrze te mikrofony nagrały zestaw perkusyjny. Każdy z nich został nagrany transparentnie, oddając 100% brzmienia poszczególnych instrumentów zawartych w zestawie. Każdy z nich równoważy się naturalnie w miksie, nie są wymagane żadne ruchy suwaków. Nasze nagrania są ustawione na zero decybeli! Żaden zespół nie jest przesadnie wokalny. Nagrane, co nagrać, czy to wykorzystać, jak to wykorzystać, zależy od realizatora dźwięku.
Posłuchaj, jak to brzmi, gdy wszystkie mikrofony są włączone:
Poniżej opisujemy po kolei każdy mikrofon i nasze odczucia na jego temat:
Mikrofon 4055 – Zalecany do bębna basowego
Uważamy, że ten mikrofon ma wszystko, czego potrzebujesz, aby włączyć stopę do miksu. Ma doskonały zakres dynamiki, od niskich częstotliwości 60-80 Hz do pasma 5-8 kHz najbardziej preferowanego przez zespoły metalowe. Dla fanów punchu w stopce jest to także pozycja obowiązkowa w studiu i na scenie, ponieważ tak dobrze oddaje pasmo średniotonowe. Dodamy jeszcze, że mikrofon spisuje się dobrze jeśli chodzi o prawidłowe ustawienie względem źródła dźwięku. Bliżej beatera wychwyci więcej średnich i wysokich tonów, dalej od otworu rezonansowego wychwyci więcej basu. Nic, po prostu dostosuj trochę eq i dodaj kompresję! Mikrofon działa doskonale nawet bez dodatkowych fajerwerków. Sprawdź także odległość pomiędzy tym mikrofonem a innymi mikrofonami. Bramki szumów w Twoim miksie mogą być niepotrzebne! Tak czy inaczej, posłuchajcie, jak brzmi ten „szaleniec” w poniższej próbce:
Mikrofon kardioidalny 2012
Przetestowaliśmy ten mikrofon w ujęciu z hi-hatu. Można go używać również z innymi instrumentami. Posłuchajcie jak wspaniale brzmi hi-hat, to instrument trudny w brzmieniu ze względu na swoją dynamikę i wybuchowość. W naszych testach byliśmy eklektyczni i ten mikrofon jest idealny do gry z zamkniętymi lub otwartymi hi-hatami. Po raz kolejny mamy wspaniałą separację.
Oto punktacja dla zestawu mikrofonów DPA DDK 4000
Wygląd: 10
Brzmienie: 10
Innowacyjność:10
. Cena: cóż…
Jakość wykonania: 10
RAZEM: 50
Minusy – brak
Plusy – uniwersalność, wierne odwzorowanie nagrywanego dźwięku, idealnie dobrane mikrofony do nagrywania zestawu perkusyjnego, świetne wykonanie i wygląd.