> > > Testujemy wstęgowy mikrofon Hum Audio Devices RS-2

Ten mikrofon nie jest nowością na naszym rynku. Wręcz przeciwnie – zetknęliśmy się z nim na wielu produkcjach w różnych studiach i zawsze jesteśmy pod wrażeniem jakości i funkcjonalności tego „potwora”. Gdy myśleliśmy o naszym nowym studiu nagrań, przysięgliśmy sobie, że ten mikrofon będzie pierwszą rzeczą, którą przetestujemy. Przestrzeń, która oddaje atmosferę w naszym studio, to liveroom o powierzchni 40 m² z sufitem o wysokości 6 m. To idealna przestrzeń akustyczna dla bębnów i takich uderzeń w naszych testach. Oczywiście istnieje wiele innych zastosowań tego mikrofonu. Nagraliśmy też na nim próbkę gitary akustycznej. Użyj tego mikrofonu do nagrywania prawie wszystkiego w studio.

Świetnie nadaje się do ujęć z bliska i z dużej odległości z opcjami stereo, mono i mid-side. Wiemy, wiemy…cena może szokować, ale pamiętajcie, że w tej cenie otrzymujecie mikrofon z najwyższej półki z bardzo powszechnym zastosowaniem, plus przedwzmacniacz i sterownik do najważniejszych funkcji. Ten zestaw ostatecznie pozwoli ci pozbyć się z arsenału wielu innych mikrofonów, które staną się bezużyteczne, gdy „król” wejdzie do salonu.

Ok, a teraz bierzmy się do roboty, co oznacza, że ​​przeprowadzimy dogłębny test.

Ponieważ jesteśmy perkusistami, doskonale zdajemy sobie sprawę z wpływu na jakość nagrywania większej liczby ujęć za pomocą mikrofonu stereo, dwóch mikrofonów mono lub opcji mid-side. Mikrofony często nie są w stanie zrównoważyć dźwięku zestawu perkusyjnego i uchwycić szczegółów gry perkusisty. Wielokrotnie dochodzi do tak zwanego „rozlewania się” wysokich tonów, co skutkuje zbyt dużą częstotliwością i rozmyciem szczegółów w tych pasmach częstotliwości. Dźwięk pomieszczenia ma ogromny wpływ na ostateczny miks perkusji i całe nagranie. Wyobraź sobie, jak brzmiałaby rola Johna Bonhama bez tych ujęć.

RS-2 to polski mikrofon wyprodukowany przez łódzką firmę Hum Audio Devices. RS-2 to stereofoniczny mikrofon wstęgowy, który jest również dostępny w wersji mid-side i mono. Posiada wbudowane przedwzmacniacze i sterowniki dla kluczowych funkcji.

Po wyjęciu z profesjonalnego pudła do transportu i przechowywania, w którym znajduje się mikrofon, uwagę zwraca korpus urządzenia, który jest obrabiany CNC z dokładnością do jednego mikrona. Dodatkowo w zestawie znajdują się: wszystkie niezbędne kable, kosz mikrofonowy, elegancki pokrowiec izolujący tubę mikrofonu podczas przerw w pracy (aby nie dostał się niepotrzebny kurz na wstęgę), kontroler oraz zasilacz.

Mikrofon waży ponad 2kg, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego statywu studyjnego z obciążnikami i ochroną.

Z poziomu kontrolera możemy dostosować:

  • Czułość mikrofonu — ustawiliśmy ją na średni poziom 7. Możesz także przejść do opcji pasywnej i użyć przedwzmacniacza studyjnego
  • Funkcja Air Boost – Udoskonalone pasywne wzmocnienie HF w stylu Pultec. Świetnie brzmi z wielu źródeł, takich jak wokale czy talerze. Dodaj subtelny połysk i dodatkowe powietrze tam, gdzie jest to potrzebne. Usłyszysz te subtelne zmiany w naszych testach
  • Filtry 50/80/120 Hz – tutaj pokazujemy te subtelne zmiany w teście
  • Odwrócenie fazy — jest to przydatna funkcja, gdy chcesz nagrać wiele ujęć tego samego instrumentu. W naszych testach wykorzystaliśmy tę funkcję bez przesuwania fazy sygnału
  • Funkcjonalność Mid-Side – W naszych testach usłyszysz, jak daleko możemy rozszerzyć stereofoniczny obraz dźwięków perkusji.

W naszym teście nie używaliśmy żadnych dodatkowych opcji kształtowania dźwięku poza głośnością i balansem panoramy. Na tym nagraniu nie używaliśmy bramki, kompresora, EQ ani limitera. Aby uzyskać solidne źródło, aby usłyszeć, jak ten mikrofon „sprawi się” w nagraniach perkusji, pomyśl tylko, co się stanie, gdy użyjesz dodatkowego procesora dźwięku.

Kolejna kwestia cenowa. Ponad 30 000 zł za mikrofon? Ale spójrzmy na to z innej strony. Mamy kilka najwyższej klasy urządzeń w tym przedziale cenowym, a jeśli dodać je razem, każdy z osobna musi być znacznie droższy. W każdym razie, zrób kalkulację sam.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia naszego testu poniżej, teraz czas na podsumowanie i ocenę.

Oto wyniki mikrofonu wstęgowego HUM RS-2:

  Wygląd: 10

  Brzmienie: 10

  Innowacyjność:10

. Cena: 10

  Jakość wykonania: 10

RAZEM: 50

  Minusy – brak

  Plusy –  jeden z najbardziej wszechstronnych mikrofonów wstęgowych. Rewelacyjna jakość wykonania. Dodatkowe funkcje i wbudowane wysokiej klasy przedwzmacniacze!

Ocena całościowa to 5 top